Milovníci Harryho Pottera si jistě vzpomenou, co dostal hlavní hrdina ke svým jedenáctým narozeninám. Byla to sovice sněžná. Jestli by byla tato sova vhodným dárkem pro dítě, jasné není. Jisté však je, že je to jedna z největších sov, která patří do čeledi puštíkovitých.
§ V rozpětí křídel měří úctyhodných sto šedesát centimetrů.
§ Její váha se pohybuje kolem dvou a půl kilogramů.
Je téměř celá bílá. Samec má po sobě roztroušené tmavé skvrny a samice je hustě tmavě příčně pruhovaná. Toto maskování je pro ni velice výhodné, protože se vyskytuje v oblastech, kde je země pokrytá sněhem. Jejím teritoriem je sever Evropy, Asie a Ameriky. Na zimu neodlétne do teplejších krajin, ale pouze opustí své hnízdiště. Pak se jen tak potuluje krajem. Někdy se zatoulá docela daleko. Dokonce i tisíc kilometrů od svého hnízdiště. Občas se stane, že zabloudí i do střední Evropy. Byla dokonce viděna i v České republice. Je to ale velice ojedinělé. Pokud k nám zavítá, děje se tak od října do března. Peří na obličeji má tak husté, že jí téměř není vidět zahnutý zobák. Stejně husté a dlouhé peří má i na nohách, takže taktéž nejsou skoro vidět. Sovice sněžná prostě vypadá jako velké bílé klubíčko se žlutýma očima.
Kolik lumíků, tolik potomků
Budoucí potomstvo sovice je závislé na jednom malém živočichovi. Tím je lumík.
o Pokud se jich jeden rok vyskytuje dostatek, položí sovice do hnízda až dvanáct vajíček.
o Jestliže je jich málo, počet vajíček se rapidně sníží. A to i na pouhé tři.
Lumíci jsou totiž hlavní potravou hnízdící sovice.Kromě tohoto malého savce, který je podobný morčeti, loví sovice i hraboše, zajíce a ptáky. Neloví ze vzduchu, jako to dělají ostatní draví ptáci, ale ze země. Schová se za nějaký kopeček a vyčkává. Ve chvíli, kdy zahlédne kořist, prudce vzlétne a zaútočí. Ještě jednu zvláštnost provází sovici sněžnou. Její let je pro nás slyšitelný. Žádnou naši sovu v letu neuslyšíte. Tato má tvrdší peří, a proto vydává svištivý zvuk.