Nehynoucí moc denimu

Pod pojmem denim si většina představí rifle, což ovšem není pochopitelně vše. Denim, to nejsou jen rifle. Nicméně pravdou však bude, když řekneme, že zajisté každý z nás je majitelem denimu a nechybí zřejmě u nikoho v šatníku. Vždyť už i batolata se oblékají do denimu a dělají v něm parádu. A nejen to. Denim je adekvátní volbou materiálu pro všechny věkové kategorie.

džíny
 
Ohlédnutí do historie
 
Vše započalo roku 1873 a to spoluprací Levi Strausse – coby obchodníka s látkami, který právě obchodoval i s denimem a krejčího Jacoba Davise, jenž získal zakázku na ušití kvalitních kalhot, které vydrží i za podmínek při náročné práci. A tak se událo, že krejčí ušil kalhoty z denimu, které se staly prvotně populárním pracovním oděvem ve Spojených státech amerických. Módním trendem pro mladou generaci se stal denim prostřednictvím filmu „Rebel bez příčiny“, kde byly kalhoty z denimu znakem rebelie nové generace.
 
Zajímavosti o denimu aneb věděli jste…
 
Označení denim je odvozeno z francouzského slova „de nimes“ – z města nesoucí název Nimes, kde byla primární výroba této tkaniny.
 
Víte, jak vypadá a jak se pozná pravý denim? Ryzí neboli pravý je barevný po líci, a naopak režný po rubu. Faktem je, že velmi často dochází k imitaci v podobě levnější alternativy, jako například za pomoci příze s příměsí bavlněných výčesků nebo za použití jiné možné vazby při tkaní.

kapsa
 
Péče o denim
 
Každý potřebuje péči je tomu tak i v případě denimu. Jen tak si uchováte kvalitní kousek ve svém oblečení, a především na základě náležité péče zajistíte i dostatečnou životnost.
 
Důležitou zásadou je praní denimu naruby, aby zbytečně nedocházelo k poškození vzhledu materiálu na líci, nezapomenout zapnout zipy, knoflíky – eliminace defektu v pračce. Není adekvátní u oblečení z denimu používat odstřeďování, ničí se tím tkanina. Neopomenutelným faktem je rovněž praní denimu pouze se stejnobarevným prádlem, tím tak zamezíte potenciálnosti pouštění barev, což se v případě denimu může stát. Ne vždy vám může být akceptována reklamace. Co se týče žehlení, i když denim nepatří mezi tkaninu, která se mačká, je i tak vhodné, zejména rifle, přežehlit, neboť dostanou lepší vzhled. Rovněž poté nejsou tak tvrdé jako po vyprání. Je lepší žehlit na nižší teplotu, neboť jak je uvedeno výše, někdy se může jednat o denim s příměsí, a tudíž by mohlo dojít k poškození oděvu v rámci žehlení na vyšší teplotu. Denim, jakožto odolný a kvalitní materiál, je vhodný pro časté praní i žehlení za dodržení výše uvedené péče.