Má mzdy Praha skutečně vyšší než jiné regiony?


Jednou z věcí, které při hledání zaměstnání řešíme, je i výše mezd. A jelikož ty se mohou lišit podle regionu, není divu, že se lidé ptají, kde jsou nejvyšší. A podle toho, co se mezi lidmi říká, jsou to bezesporu mzdy Praha.

Na první pohled by se to zdálo samozřejmé – je to naše hlavní město, navíc i nejčastěji navštěvované turisty. Je tedy pochopitelné, že zaměstnavatelé budou chtít nalákat ty nejlepší pracovníky. A jedním z nejlepších způsobů, jak to udělat, je bezesporu nabídnutí vyšší mzdy.

v Praze jsou mzdy nejvyšší

Pokud si projdeme pracovní inzeráty, zjistíme, že skutečně uváděná hrubá mzda je zde o něco vyšší než jinde, a to i za stejnou práci. Ovšem to, zda doopravdy dostaneme více peněz, je jiná otázka. Jsou zde totiž další faktory, které musíme zvážit.

V první řadě je zároveň pravdou, že ceny v Praze jsou také vyšší, o bydlení nemluvě. To znamená, že si za stejnou částku koupíme méně. Proto, když to srovnáme, ve skutečnosti výplata vyšší není. I to je potřeba mít na vědomí.

každý chce co nejvyšší mzdu

Samozřejmě můžeme do Prahy také dojíždět. V takovém případě však sice nebudeme platit vyšší ceny například za potraviny, avšak na druhé straně zde máme náklady na cestování, ať už budeme jezdit vlastním vozem nebo využívat veřejnou dopravu.

Ukazuje se tedy, že vyšší mzdy v Praze jsou v podstatě pouze iluzí. Na první pohled se zdá pěkná a lákavá, avšak když se podíváme blíže, zjistíme, že ona nabídka ve skutečnosti není až tak lákavá, když započítáme i zvýšené náklady.

Přesto na ni kývne poměrně dost lidí, neboť výše výplaty zní mnohdy skutečně lákavě. Neuvědomují si však, o co více budou platit. Jistě, pro některé z nich to může skutečně být výhodné, avšak většina z nich je na tom ve skutečnosti stejně, jako kdyby bydleli na malém městě nebo na vesnici a dělali stejnou práci. A to je dobré vědět. Nebudeme tak totiž muset zbytečně trávit hodiny na cestách.