Nejnavštěvovanější hrad v Česku? KARLŠTEJN!

Hrad Karlštejn byl v historické době nazýván také Karlův Týn. Hrad se nachází v katastrálním území Bodňany v okrese Beroun, přibližně 30 kilometrů na jihozápad od Prahy. Toto místo leží uprostřed Chráněné krajinné oblasti Český kras.
Tento středověký hrad byl založen 1348. Nejprve jako soukromé sídlo římského císaře a českého krále Karla IV.
hrad karlstejn
Teprve postupně po Karlově korunovaci císařem římským a králem českým po roce 1355 byl změněn účel hradu na klenotnici pro úschovu říšských korunovačních klenotů a dalších svatých ostatků.
Teprve počátkem dvacátých let 15. století však byly přivezeny i České korunovační klenoty na tento hrad.
Nyní je tento krásný hrad národní kulturní památkou a jak bylo již zmíněno, je nejnavštěvovanějším hradem v Česku. Každý rok dle dostupných informací navštíví tento hrad více než dvě stě tisíc turistů.
Hrad samotný je ve vlastnictví České republiku a o jeho správu se stará samozřejmě Národní památkový ústav.
 pohled na karlstein
Karlštejn je mohutným kamenným gotickým hradem. Tento hrad stojí na vápencové skalní ostrožně, jejíž výška je 316 metrů nad mořem.
Je krásné na toto místo jet už jenom proto, že v okolí hradu jsou krásné vinice a hluboké listnaté lesy.
 
Pokud vyrazíte na hrad, určitě navštivte Studniční věž, budovu Purkrabství, Hodinovou věž, Císařský palác, Mariánskou věž a Velkou věž. Podle významu jsou tyto prvky stupňovitě poskládané podle významu, který viděl Karel IV. Nejvýše je postavena právě Velká věž.
 
Velká věž
Tato věž je právě spojena dřevěným mostem s věží Mariánskou. Má vlastní opevnění, protože ji byl přikládán nejvyšší duchovní význam. Zde po schodišti dojdete do kaple svatého Kříže. Právě na tomto místě byly uloženy zmiňované říšské korunovační klenoty a svaté ostatky.
Interiér je vyzdoben zlacením, drahými kameny, hvězdami, sluncem a měsícem ze známého benátského skla.
 
Rozdělení kaple na dvě části zajišťuje pozlacená mříž, za kterou Karel IV. vstupoval výhradně bez bot.
 
 
Zabezpečení klenotů pak bylo zajištěno čtyřmi druhy dveří se silnými železnými pláty a navrch ještě devíti zámky. Vždy zde byla strážná služba, která vše hlídala. Vstoupit se sem smělo pouze s přímým souhlasem císaře.
 
Navštivte také tento krásný hrad a přesvědčte se o tom, že není nadarmo nejnavštěvovanějším v republice.