Nákupy online, a na co si dát pozor

E-shopy jásají. Online nákupy jsou poslední dobou čím dál populárnější. Nemusíte běhat po obchodech, abyste sehnali vše, co potřebujete. Zkrátka to uděláte pohodlně, z domova, a mnohdy vše seženete za výhodnější ceny. Co se poštovného týče, to sice obvykle platit musíte, avšak pro změnu ušetříte za pohonné hmoty, a především svůj čas. Spousta e-shopů pak nabízí poštovné zdarma, či za zvýhodněnou cenu, a to při nákupu za určitou částku. Na co si dát při online nákupech pozor?

online nákupy

Od koho nakupujete

Pokud nakupujete ze známého e-shopu, pravděpodobně není čeho se obávat. Vždy si ale projděte recenze, a pozor na srovnávače. Existují totiž portály, které se tváří jako e-shopy, avšak jsou jen spojkou, tedy nabízí zboží jiných e-shopů, které nemusí být tolik bezpečné. Vždy si tedy projděte recenze prodejce, od něhož nakupujete. Má-li jich málo, nebo je jich spousta negativních, raději hledejte jinde. Tyto e-shopy se tváří spolehlivě, avšak zboží chodí pozdě, pokud vůbec, nebo kvalita neodpovídá, a reklamace se nedoberete. Jsou zde pak e-shopy, které pouze přeprodávají zboží. Jednoduše vystaví nabídku zboží, které je dostupné například na Aliexpressu, a vystavují jej, jako své vlastní, za vyšší cenu. Toto zboží tedy dostanete až poté, co jim dorazí, a pošlou jej k vám za onu vyšší cenu. Většinou to zjistíte už ze smluvních podmínek, proto je potřeba je číst.

Aliexpress, E-bay apod.

E-shopy jako jsou tyto, obvykle nabízejí nákup od různých prodejců. Pokaždé tak musíte projít recenze jednotlivých prodejců, a ujistit se, zda za to zboží stojí. Naleznete zde sice spoustu krásných, a mnohdy levných věcí, které však často dorazí v naprosto jiném stavu, než jak se tvářily na fotografii, nebo materiál, který byl uveden, nesouhlasí. Setkáte se zde s mnoho falešnými napodobeninami, a často se stane, že zboží, které jste si zaplatili, nedorazí, což je později svedeno na místní doručovací službu, a peníze vám nikdo nevrátí.

tlačítko klávesnice

Reklamace

Mnoho e-shopů pak nabízí možnost reklamace, což je jistě super. Jen čtěte ty podmínky. Někdy totiž musíte zaplatit dopravu, která třeba v případě nábytku není zrovna levná, a stejně svedou vadu zboží na vás. Reklamace také může trvat dlouho, bývá složitá. 

Známá značka není zárukou

Ačkoliv nakupujete u známé značky, nemusíte mít záruku, že je opravdu kvalitní. Reklama kvalitu neutváří. S tímto problémem se setkáte u spousty e-shopů, a mnohdy na to přijdete až ve chvíli, kdy vám dorazí drahé, a nekvalitní zboží, a vy si začnete číst recenze, kde má s podobným zacházením problém více uživatelů. Co se nábytku týče, například e-shop Asko nábytek pochybí často, a dobrat se reklamace není vždy snadné, jak si můžete přečíst v recenzích zákazníků. Dbejte tedy na recenze, doporučení známých, nebo vlastní zkušenosti.